Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ustrzykach Dolnych

"Opieka Wytchnieniowa" - dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024

      Informacja na temat przebiegu rekrutacji do Programu „Opieka Wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024

    Zasady przeprowadzenia procesu rekrutacji do Programu „Opieka Wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 zostały uregulowane w Regulaminie rekrutacji i udziału w Programie, który został opublikowany na stronie internetowej Urzędu Miejskiego oraz Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Zgodnie z regulaminem dokumenty rekrutacje przyjmowane były w okresie od 15.04.2024r. do 19.04.2024r. Proces rekrutacji składał się z dwóch etapów. Pierwszy etap polegał na weryfikacji kryteriów dostępu i formalnych. Osoby, których zgłoszenia zostały pozytywnie zweryfikowane podlegały drugiemu etapowi rekrutacji polegającemu na weryfikacji kryteriów premiowania. Komisja rekrutacyjna, w skład której wchodzili pracownicy Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ustrzykach Dolnych, na podstawie złożonych przez kandydatów dokumentów dokonali oceny: sytuacji osobistej Kandydata i osoby z niepełnosprawnością, sytuacji rodzinnej i sytuacji zdrowotnej osoby z niepełnosprawnością. Na podstawie zasad punktacji, które wynikały z Regulaminu naboru Komisja rekrutacyjna przydzieliła każdemu z kandydatów stosowną liczbę punktów. Na tej podstawie powstała lista osób zakwalifikowanych do Programu „Opieka Wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.    Dokumenty rekrutacyjne do Programu złożyło 10 osób w ramach pobytu dziennego, w tym 8 członków rodziny lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami z niepełnosprawnością i 2 członków rodziny lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dzieckiem niepełnosprawnym do 16 roku życia. Natomiast w ramach pobytu całodobowego nie zgłosiła się ani jedna osoba, dlatego posiadamy jeszcze dwa wolne miejsca. Wszystkie osoby, które złożyły dokumenty rekrutacyjne zakwalifikowały się do Programu.

       W przypadku rezygnacji któregoś z uczestników lub powstania oszczędności, która pozwoli na zakwalifikowanie do Programu większej ilości osób w trakcie roku, przyjmowane będą kolejne osoby w kolejności zgodnej z zajmowaną pozycją na liście rezerwowej. Wobec powyższego osoby zainteresowane uczestnictwem w Programie mogą w dalszym ciągu składać dokumenty rekrutacyjne. Jeśli kandydat spełni kryteria dostępu i formalne zostanie umieszczony na liście rezerwowej. Zwiększenie liczby osób do programu wymaga pisemnej zgody Wojewody Podkarpackiego.

      Realizatorem Programu jest Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ustrzykach Dolnych, zgodnie ze złożonym wnioskiem kwota uzyskanego dofinansowania wynosi 128.400,00 zł.

                

 

Rekrutacja do Programu

„Opieka Wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024

w terminie od 15.04.2024 r.  do 19.04.2024 r.

UWAGA DOKUMENTY REKRUTACYJNE ZŁOŻONE PRZED 15.04.2024 r. POZOSTANĄ BEZ ROZPATRZENIA!!!

Dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ustrzykach Dolnych ogłasza nabór do Programu „Opieka Wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.
Program finansowany jest ze środków Funduszu Solidarnościowego w ramach resortowego Programu Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Dokumenty rekrutacyjne tj.:

  1. kartę zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024, stanowiąca załącznik nr 7 do Programu wraz z kserokopią aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności/o niepełnosprawności osoby z niepełnosprawnością, w związku z opieką nad którą, członek rodziny/opiekun ubiega się o przyznanie usługi opieki wytchnieniowej;
  2. oświadczenie Uczestnika Programu, stanowiące załącznik nr 1 do Regulaminu;
  3. klauzulę informacyjną RODO w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, stanowiącą załącznik nr 12 do Programu;
  4. klauzulę informacyjną, stanowiącą załącznik nr 2 do Regulaminu;
  5. klauzulę informacyjną dla osoby z niepełnosprawnością, stanowiącą załącznik nr 3 do    Regulaminu

należy złożyć w terminie od 15.04.2024 r. do 19.04.2024 r.  w Miejsko - Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Ustrzykach Dolnych przy ul. Wyzwolenia 7, 38-700 Ustrzyki Dolne, w pok. nr 14 w godzinach urzędowania Ośrodka tj. od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30za pośrednictwem operatorów pocztowych, elektronicznej skrzynki podawczej (Adres skrytki ePUAP:/MGOPSUD/SkrytkaESP) lub poprzez adres e – doręczenia AE:PL-66671-25285-WFGGS-26.

UWAGA: w przypadku składania dokumentów rekrutacyjnych za pośrednictwem operatorów pocztowych –za datę złożenia dokumentów przyjmuje się datę wpływu do MGOPS.

  1. Dokumentacja rekrutacyjna złożona w Ośrodku winna być kompletna, a przedłożone dokumenty wypełnione dokładnie (kompletnie) i czytelnie (drukowanymi literami).
  2. W przypadku niedostarczenia przez Kandydata jakiegoś dokumentu lub/i dokument zostanie wypełniony w sposób niekompletny, nieczytelny lub budzący wątpliwość co do jego treści (np. zaznaczono dwie odpowiedzi) Komisja Rekrutacyjna nie wzywa Kandydata do dostarczenia, uzupełnienia lub poprawienia dokumentacji.

Wszystkie dokumenty rekrutacyjne muszą zostać opatrzone własnoręcznym podpisem Kandydata na uczestnika. Dokumenty przesłane w postaci elektronicznej muszą być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

Dokumenty rekrutacyjne, Program „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 oraz Regulamin rekrutacji i udziału w Programie „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024 w załącznikach

Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna, we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą z niepełnosprawnością, która wymaga stałej opieki w zakresie potrzeb życia codziennego.

Zgodnie z wnioskiem złożonym przez Gminę Ustrzyki Dolne/ Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ustrzykach Dolnych na środki finansowe z Programu „Opieka Wytchnieniowa ” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024  planuje się objęcie wsparciem 12 osób, w tym:

  1. 10 osób w ramach pobytu dziennego za uprzednią zgodą gminy, w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością, w tym:
  • 8 członków rodziny lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami z niepełnosprawnością posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, które wymagają usług opieki wytchnieniowej,
  • 2 członków rodziny lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności, które wymagają usług opieki wytchnieniowej;
  1. 2 osób w ramach pobytu całodobowego za uprzednią zgodą gminy, w miejscu zamieszkania osoby z niepełnosprawnością, w tym:
  • 1 członka rodziny lub opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad osobami z niepełnosprawnością posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych, które wymagają usług opieki wytchnieniowej,
  • 1 członka rodziny lub opiekuna sprawującego bezpośrednią opiekę nad dziećmi do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności, które wymagają usług opieki wytchnieniowej.

Liczba osób objętych wsparciem w ramach Programu w zależności od posiadanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu.

Udział w Programie jest bezpłatny dla Uczestników Programu.

Opieki wytchnieniowa może obejmować w szczególności wsparcie w:

  1. czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;
  2. prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;
  3. przemieszczaniu się poza miejsce zamieszkania;
  4. podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.

Dzięki temu wsparciu, osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki nad osobą z niepełnosprawnością dysponować będą czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych.

W okresie realizacji Programu, tj. do grudnia 2024 r. limit godzin i dób usług opieki wytchnieniowej na Uczestnika wynosi:

  1. nie więcej niż 240 godzin dla usług opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu dziennego;
  2. nie więcej niż 7 dób dla usług opieki wytchnieniowej świadczonej w ramach pobytu całodobowego.

Usługi opieki wytchnieniowej w ramach Programu mogą być świadczone, przez osoby niebędące członkami rodziny osoby z niepełnosprawnością, opiekunami osoby z niepełnosprawnością lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z osobą z niepełnosprawnością, które:

  1. posiadają dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w zawodzie: asystent osoby niepełnosprawnej, pielęgniarka, siostra PCK, opiekun osoby starszej, opiekun medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, fizjoterapeuta lub
  2. posiadają co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np. doświadczenie zawodowe, doświadczenie w udzielaniu wsparcia osobom z niepełnosprawnościami w formie wolontariatu, lub
  3. zostaną wskazane przez uczestnika Programu w Karcie zgłoszenia do Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024, której wzór stanowi załącznik nr 7 do Programu, pod warunkiem, że osoba wskazana spełnia przynajmniej jeden z warunków, o których mowa w pkt 1 lub 2.

Posiadanie doświadczenia, o którym mowa w pkt 2, może zostać udokumentowane pisemnym oświadczeniem podmiotu, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami. Podmiotem tym może być również osoba fizyczna (a więc nie tylko osoba prawna, czy jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej), która zleciła udzielenie bezpośredniej pomocy osobie z niepełnosprawnością. Ocena posiadania przez osobę doświadczenia w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami należy do realizatora Programu.

W przypadku, gdy usługi opieki wytchnieniowej będą świadczone dla członków rodziny lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi do ukończenia 16 roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności, w odniesieniu do tych osób, które maja świadczyć usługi opieki wytchnieniowej, wymagane są  także poniższe dokumenty:

  1. zaświadczenie o niekaralności;
  2. informacja o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym w postaci wydruku pobranej informacji z Rejestru;
  3. pisemna akceptacja osoby, która ma świadczyć usługę opieki wytchnieniowej ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością.

Szczegółowe informacje dotyczące Rekrutacji znajdują się w Regulaminie rekrutacji i udziału w Programie „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024.

Więcej informacji można uzyskać  w Miejsko – Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Ustrzykach Dolnych w pokoju nr 14 lub pod nr tel. 13 461 37 75. 

 

 

       

       

                                                                                                   

Gmina Ustrzyki Dolne / Miejsko - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ustrzykach Dolnych realizuje resortowy Program Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024, który finansowany jest ze środków pochodzących z Funduszu Solidarnościowego.

Całkowita wartość zadania w 2024 r. wynosi:  128.400,00 zł.
Kwota dofinansowania programu w 2024 r. wynosi: 128.400,00 zł.
Data podpisania umowy w sprawie realizacji zadania: 06.03.2024 r.

 

Celem Programu jest wsparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

  1. dziećmi do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub
  2. osobami posiadającymi:
    • orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
    • orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

poprzez umożliwienie doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością, poprzez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie.

 

 

Minister Rodziny i Polityki Społecznej ogłosił nabór wniosków w ramach Programu „Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024, finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.

Głównym celem Programu jest wparcie członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:

  1. dziećmi do ukończenia 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności
    lub
  2. osobami niepełnosprawnymi posiadającymi:
    orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo
    orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem wymienionym w lit. a, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ( Dz. U. z 2023 r. poz. 100, z późn. zm.)

- poprzez umożliwienie uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi opieki wytchnieniowej, tj. odciążenie od codziennych obowiązków łączących się ze sprawowaniem opieki nad osobą z niepełnosprawnością przez zapewnienie czasowego zastępstwa w tym zakresie. Dzięki temu wsparciu, osoby zaangażowane na co dzień w sprawowanie opieki nad osobą z niepełnosprawnością dysponować będą czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw życiowych.

Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy członkowie rodzin lub opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.

 

W ramach Programu gmina/powiat może otrzymać wsparcie finansowe do wysokości 100% kosztów realizacji usług opieki wytchnieniowej. Ponadto gmina/powiat może dodatkowo przeznaczyć środki własne (wkład własny) na realizację usług opieki wytchnieniowej ramach Programu.

Maksymalna kwota dofinansowania dla jednego podmiotu (gminy/powiatu) nie może przekroczyć kwoty 3 000 000,00 zł ( słownie: trzy miliony złotych 00,100).

Ze środków Programu Wójt, Burmistrz, Prezydent Miasta/Starosta może pokryć koszty obsługi Programu w wysokości faktycznie poniesionej, nie większej niż 2% środków przekazanych na realizację tego Programu. W przypadku zlecenia realizacji usług, podmiotom wskazanym w części V ust. 27 pkt 2 i 4 Programu, Wójt, Burmistrz, Prezydent Miasta/Starosta może przekazać nie więcej niż 2% przekazanych środków Funduszu, w celu pokrycia wszelkich kosztów obsługi księgowej, kadrowej lub administracyjnej, które pojawią się w związku z realizacją usług w ramach Programu.

 

Poniżej przedstawione zostały  terminy i warunki naboru wniosków:

  1. Gmina/powiat, występując o środki finansowe w ramach Programu jest zobowiązana złożyć wniosek w terminie do dnia 16 listopada 2023 r. do wojewody za pośrednictwem Generatora Funduszu Solidarnościowego. Na dzień sporządzania niniejszego pisma jest już możliwa rejestracja profilu JST w Generatorze, natomiast o uruchomieniu możliwości składania wniosków poprzez Generator, Minister Rodziny i Polityki Społecznej poinformuje w odrębnym komunikacie. Generator Funduszu Solidarnościowego jest narzędziem informatycznym dostępnym na stronie internetowej bfs.mrips.gov.pl. Gmina/powiat zakłada swoje jedno konto, zgodnie z instrukcją obsługi stanowiącą załącznik nr 10 do Programu.
  2. Wojewoda, po weryfikacji wniosków złożonych przez gminy/powiaty, sporządza listę rekomendowanych wniosków do finansowania w ramach Programu i przekazuje ją do Ministra wraz z informacją wojewody dotyczącą środków finansowych z Programu w terminie do dnia 1 grudnia 2023 r.

Treść Ogłoszenia o naborze oraz Programu wraz z załącznikami dostępna jest na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych pod adresem:

Nabór wniosków w ramach Programu resortowego Ministra Rodziny i Polityki Społecznej "Opieka wytchnieniowa” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 - Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych (niepelnosprawni.gov.pl)

ZAŁĄCZNIKI:

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30