Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ustrzykach Dolnych

"Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024

Informacja na temat przebiegu zakończonej rekrutacji do  Programu „Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja  2024

 

            Zasady przeprowadzenia procesu rekrutacji do Programu „Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024  zostały uregulowane w Regulaminie rekrutacji i udziału w Programie, który został opublikowany na stronie internetowej Urzędu Miejskiego oraz Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Zgodnie z niniejszym dokumentem proces rekrutacji składał się z dwóch etapów. Pierwszy etap polegał na weryfikacji kryteriów dostępu i formalnych. Osoby, których zgłoszenia zostały pozytywnie zweryfikowane podlegały drugiemu etapowi rekrutacji polegającemu na weryfikacji kryteriów premiowania. Komisja rekrutacyjna, w skład której wchodzili pracownicy Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ustrzykach Dolnych, na podstawie złożonych przez kandydatów dokumentów oraz informacji znajdujących się w posiadaniu Ośrodka dokonali oceny: sytuacji rodzinnej, wsparcia ze strony instytucji oraz wsparcia ze strony środowiska każdego z kandydatów. Na podstawie zasad punktacji, które wynikały z Regulaminu naboru Komisja rekrutacyjna przydzieliła każdemu z kandydatów stosowną liczbę punktów. Na tej podstawie powstała lista osób zakwalifikowanych do Programu „Asystent Osobisty Osoby z Niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 oraz lista rezerwowa tj. lista osób, które spełniają kryteria uczestnictwa w Programie, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc nie mogą obecnie zostać zakwalifikowane do Programu.

             Program cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Dokumenty rekrutacyjne do Programu złożyło 55 osób, w tym 51 osób dorosłych. Zgodnie z regulaminem dokumenty rekrutacje przyjmowane były w okresie od 15.01.2024 do 26.01.2024 r. Już pierwszego dnia rekrutacji wpłynęło 39 wniosków. W przypadku osób o takiej samej ilości punktów  o zakwalifikowaniu do Programu decydowała data złożenia dokumentów a w przypadku osób o tej samej ilości punktów i tą samą datą złożenia wniosku - godzina.

Osoby dorosłe, które zostały zakwalifikowane do Programu uzyskały liczę punktów od 66 do 29. W przypadku rezygnacji któregoś z uczestników lub powstania oszczędności, która pozwoli na zakwalifikowanie do Programu większej ilości osób w trakcie roku, zapraszane do uczestnictwa w Programie będą osoby z listy rezerwowej. Zwiększenie liczby osób do programu wymaga pisemnej zgody Wojewody Podkarpackiego.

Realizatorem Programu jest Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej  w Ustrzykach Dolnych, zgodnie ze złożonym wnioskiem kwota uzyskanego dofinansowania wynosi 964 599,96 zł. W ramach niniejszych środków wsparciem asystenta osobistego planuje się objąć 25 osób dorosłych legitymujących się znacznym stopniem niepełnosprawności oraz 2 dzieci w wieku do 16. roku życia, które spełniają warunki wskazane w Programie.

 

 

 

                                            

   

  

Informujemy, że zmianie uległ Załącznik nr 1 do Regulaminu rekrutacji i udziału w Programie „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024 stanowiący dokument rekrutacyjny. W Załączniku zmieniony został zapis w pkt 10.

Osoby, które w okresie od 10 stycznia do 11 stycznia 2024 r.  pobrały powyższy Załącznik znajdujący się na naszej stronie internetowej w zakładce: Realizowane projekty i programy – Program „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024  oraz ze strony internetowej Urzędu Miejskiego  proszone są o ponowne  pobranie Załącznika  lub udanie się do Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej   w Ustrzykach Dolnych w celu otrzymania Załącznika.

Za zaistniałe utrudnienia przepraszamy.

 

Rekrutacja do Programu

„Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024

w terminie od 15.01.2024 r.  do 26.01.2024 r.

 UWAGA DOKUMENTY REKRUTACYJNE ZŁOŻONE PRZED 15 STYCZNIA 2024 R. POZOSTANĄ BEZ ROZPATRZENIA!!!

Dyrektor Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ustrzykach Dolnych ogłasza nabór do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.
Program finansowany jest ze środków Funduszu Solidarnościowego w ramach resortowego Programu Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Dokumenty rekrutacyjne tj.:

  1. kartę zgłoszenia do Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024   stanowiącą załącznik nr 7 do Programu wraz z kserokopią aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności;
  2. oświadczenie stanowiące załącznik nr 1 do Regulaminu;
  3. klauzulę informacyjną RODO w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024  Ministra Rodziny Pracy i Polityki Społecznej stanowiącą załącznik nr 15 do Programu;
  4. klauzulę informacyjną stanowiącą załącznik nr 2 do Regulaminu.

 należy złożyć w terminie od 15.01.2024 r. do 26.01.2024 r w Miejsko - Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Ustrzykach Dolnych przy ul. Wyzwolenia 7, 38-700 Ustrzyki Dolne, w godzinach urzędowania Ośrodka tj. od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30   w pok. nr 4 u Pani Diany Twardeusz ,  za pośrednictwem operatorów pocztowych, elektronicznej skrzynki podawczej (Adres skrytki ePUAP:/MGOPSUD/SkrytkaESP) lub poprzez adres  e – doręczenia AE:PL-66671-25285-WFGGS-26

UWAGA: w przypadku składania dokumentów rekrutacyjnych za pośrednictwem operatorów pocztowych – za datę złożenia dokumentów przyjmuje się datę wpływu do MGOPS.

Wszystkie dokumenty rekrutacyjne muszą zostać opatrzone własnoręcznym podpisem Kandydata na uczestnika lub opiekuna prawnegoDokumenty przesłane w postaci elektronicznej muszą być opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

Udział w Programie jest bezpłatny dla Uczestników Programu.

Zgodnie z wnioskiem złożonym przez Gminę Ustrzyki Dolne/ Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ustrzykach Dolnych na środki finansowe z Programu Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego- edycja 2024  planuje się objęcie wsparciem 27 osób, w tym:

  1. 2 dzieci do ukończenia 16 roku życia posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt. 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności - konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji,
     
  2. 25 osób posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniami o znacznym stopniu niepełnosprawności, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych ( Dz. U. z 2023 r. poz. 100 z późn. zm).

Liczba osób objętych wsparciem w ramach Programu w zależności od posiadanych środków może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu.

Dokumenty rekrutacyjne, Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego- edycja 2024   oraz Regulamin rekrutacji i udziału
w Programie „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego- edycja 2024  do pobrania znajdują się w załącznikach poniżej.

Usługi asystencji osobistej polegają w szczególności na pomocy asystenta w:

  1. wykonywaniu przez uczestnika czynności dnia codziennego;
  2. wyjściu, powrocie lub dojazdach z uczestnikiem w wybrane przez uczestnika miejsca;
  3. załatwianiu przez uczestnika spraw urzędowych;
  4. korzystaniu przez uczestnika z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galeria sztuki, wystawa);
  5. zaprowadzaniu i odebraniu dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do placówki oświatowej.

Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby niebędące członkami rodziny uczestnika, opiekunami prawnymi uczestnika lub osobami faktycznie zamieszkującymi razem z uczestnikiem:

1. posiadające dokument potwierdzający uzyskanie kwalifikacji w następujących zawodach  i specjalnościach: asystent osoby niepełnosprawnej, opiekun osoby starszej, opiekun      medyczny, pedagog, psycholog, terapeuta zajęciowy, pielęgniarka, siostra PCK, fizjoterapeuta
lub
2. posiadające co najmniej 6-miesięczne, udokumentowane doświadczenie  w udzielaniu bezpośredniej pomocy osobom z niepełnosprawnościami, np.  doświadczenie zawodowe,    udzielanie wsparcia osobom z niepełnosprawnościami  w formie wolontariatu;
  lub
wskazane przez uczestnika lub jego opiekuna prawnego.
Posiadanie doświadczenia, o którym mowa w pkt 2, może zostać udokumentowane pisemnym oświadczeniem np. przez podmiot, który zlecał udzielanie bezpośredniej pomocy osobom niepełnosprawnym. Podmiotem tym może być również osoba fizyczna, (a więc nie tylko osoba prawna, czy jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej), która zleciła udzielenie bezpośredniej pomocy osobie z niepełnosprawnością.

 

 

W przypadku, gdy usługi asystencji osobistej będą świadczone na rzecz dzieci niepełnosprawnych do 16. roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności, w odniesieniu do osoby, która ma świadczyć usługi asystencji osobistej, wymagane są także poniższe dokumenty:

  1. zaświadczenie o niekaralności;
  2. informacja o niefigurowaniu w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym w postaci wydruku pobranej informacji z Rejestru;
  3. pisemna akceptacja osoby asystenta ze strony rodzica lub opiekuna prawnego dziecka z niepełnosprawnością.

 

 

 

 

 

 

Minister Rodziny i Polityki Społecznej
ogłosił nabór  wniosków w ramach Programu 
"Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego - edycja 2024

Uprzejmie informujemy, iż Minister Rodziny i Polityki Społecznej  w dniu 16.08.2023 r. ogłosił nabór wniosków w ramach Programu „Asystent osobisty osoby  z niepełnosprawnością” dla Jednostek  Samorządu Terytorialnego –  edycja 2024, finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.

Podstawą prawną Programu jest art. 7 ust. 5 ustawy z dnia 23 października 2018 r. o Funduszu Solidarnościowym (Dz. U. z 2023 r. poz. 647, 1407 i 1429). Nabór wniosków przeprowadzony zostanie zgodnie z art. 13 ww. ustawy.

Na realizację Programu Minister przeznaczył kwotę 505 000 000,00 zł (słownie: pięćset pięć milionów złotych, 00/100).

Program będzie realizowany od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 31 grudnia 2024 r.

            Głównym celem Programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy  ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym, którego adresatami są następujące osoby:

1) dzieci do ukończenia 16. roku życia posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności – konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji oraz

2) osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie:

a) o znacznym stopniu niepełnosprawności albo

b) o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo

c) traktowane na równi z orzeczeniami wymienionymi w lit. a i b, zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Usługi asystencji osobistej polegają w szczególności na wspieraniu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością w różnych sferach życia, w tym:

  1. wsparciu uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;
  2. wsparcie uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnianiu ról w rodzinie;
  3. wsparciu uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
  4. wsparciu uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem;

Terminy naboru wniosków

  1. Gmina/powiat, występując o środki finansowe w ramach Programu jest zobowiązana złożyć do wojewody za pośrednictwem Generatora Funduszu Solidarnościowego (dostępnego na stronie internetowej: mrips.gov.pl) wniosek wraz z wymagalnymi załącznikami oraz oświadczenie o złożeniu wniosku w Generatorze Funduszu Solidarnościowego w terminie do dnia 15 września 2023 r. 
  2. Wojewoda, po weryfikacji wniosków złożonych przez gminy/powiaty, sporządza listę rekomendowanych wniosków do finansowania w ramach Programu i przekazuje ją do Ministra wraz z informacją wojewody dotyczącą środków finansowych z Programu w terminie do dnia 6 października 2023 r.
  3. Minister zatwierdza zbiorczą listę rekomendowanych wniosków w terminie 30 dni od dni przekazania Ministrowi wszystkich list rekomendowanych wniosków wojewodów.

Treść Ogłoszenia o naborze oraz Programu wraz z załącznikami dostępna jest na stronie Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych pod adresem:


https://niepelnosprawni.gov.pl/a,1478,nabor-wnioskow-w-ramach-programu-resortowego-ministra-rodziny-i-polityki-spolecznej-asystent-osobisty-osoby-z-niepelnosprawnoscia-dla-jednostek-samorzadu-terytorialnego-edycja-2024

 

ZAŁĄCZNIKI:

Kalendarz

Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
Sb
Nd
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30