Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Program „WSPIERAJ SENIORA” w Gminie Ustrzyki Dolne

Utworzono dnia 16.11.2020
Czcionka:

Seniorze Twoje zdrowie jest najważniejsze! Nie lekceważ zagrożenia i zostań w domu. Skorzystaj z ogólnopolskiej infolinii 22 5051111 i zgłoś swoje potrzeby.
Infolinia działa od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 8:00 do 21:00.

Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Ustrzykach Dolnych informuje, że Gmina Ustrzyki Dolne przystąpiła do programu „WSPIERAJ SENIORA" ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Celem programu jest zapewnienie usługi wsparcia Seniorów w wieku 70 lat i więcej, którzy w obowiązującym stanie epidemii zdecydują się na pozostanie w domu i nie są w stanie np. poprzez wsparcie rodziny zabezpieczyć sobie artykułów podstawowej potrzeby. Usługa wsparcia będzie polegała między innymi na dostarczeniu zakupów obejmujących artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykuły spożywcze, środki higieny osobistej. Koszty zakupów pokrywa Senior.

Program adresowany jest do:

  1. osób w wieku 70 lat i więcej, które pozostaną w domu w związku z zagrożeniem zakażeniem COVID – 19;
  2. w szczególnych przypadkach osoby poniżej 70 roku życia. 

Realizacja usługi wsparcia w postaci dostarczenia zakupów nie przysługuje osobie, która korzysta z usługi opiekuńczych, bądź specjalistycznych usług opiekuńczych. 

Udzielenie pomocy w ramach programu nie zależy od kryterium dochodowego.

MECHANIZM UDZIELANIA POMOCY W RAMACH PROGRAMU „ WSPIERAJ SENIORA”

  1. Zadzwoń na ogólnopolską infolinię 22 5051111, która została uruchomiona w ramach programu Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów i zgłoś swoje potrzeby. Infolinia działa od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 8:00 do 21:00.

Pamiętaj żeby zapisać datę i godzinę kiedy dzwoniłeś. Dzięki tym informacjom będziesz mógł później zweryfikować czy na pewno kontaktuje się z Tobą pracownik Ośrodka Pomocy Społecznej.

  1. Osoba przyjmująca na infolinii zgłoszenie przekieruje Twoją prośbę o pomoc do Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ustrzykach Dolnych przez system Centralnej Aplikacji Statystycznej.
  2. Pracownik Ośrodka skontaktuje się z Tobą telefonicznie. W celu weryfikacji poda datę i godzinę Twojego zgłoszenia. Jeżeli podczas rozmowy telefonicznej osoba, która do Ciebie zadzwoni nie poda prawidłowej daty i godziny Twojego zgłoszenia bądź czujny – to może być oszust.

Następnie pracownik Ośrodka zweryfikuje Twoje zgłoszenie i ustali kto i w jakiej formie będzie mógł Ci pomóc. Usługa wsparcia może polegać na dostarczeniu zakupów, zgodnie ze wskazanym przez Ciebie zakresem, obejmującym artykuły podstawowej potrzeby, w tym artykuły spożywcze, środki higieny osobistej. Możesz również poprosić o pomoc np. w sprawach urzędowych (jeśli ich zakres nie wymaga Twoich upoważnień lub udostępniania danych wrażliwych).

Pamiętaj, że zakres pomocy jest ograniczony tzw. dystansem sanitarnym. Nie możesz zatem poprosić np. o usługę sprzątnięcia mieszkania.

Koszty zakupów pokrywasz Ty. Pomoc w postaci usług, np. w sprawach urzędowych są nieodpłatne.

W dalszej kolejności pracownik Ośrodka poda dane osoby, która przyjdzie do Ciebie w celu pomocy oraz datę. Seniorze pamiętaj o zapisaniu numeru do MGOPS w Ustrzykach Dolnych oraz danych osoby, która do Ciebie przyjdzie.

W razie wątpliwości zadzwoń do Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ustrzykach Dolnych  tel.13 4611868.

  1. Wyznaczona przez MGOPS osoba przyjdzie do Twojego miejsca zamieszkania. W celu weryfikacji poda imię i nazwisko. 
    W przypadku pomocy w formie zrobienia zakupów pieniądze przekazujesz przed dokonaniem zakupów. Zasady i sposób rozliczania ustali indywidualnie Ośrodek Pomocy Społecznej, podczas pierwszego kontaktu z Tobą. 

Pamiętaj o zachowaniu zasad bezpieczeństwa: noś maseczkę, zachowuj dystans, w miarę możliwości używaj rękawiczek jednorazowych.

  1. Odbierasz zakupy od osoby, która Ci pomaga z zachowaniem zasad bezpieczeństwa: noś maseczkę, zachowuj dystans, w miarę możliwości używaj rękawiczek jednorazowych.

 

Pamiętaj! Płacisz tylko za rzeczywisty koszt zakupów. Pozostałe usługi są nieodpłatne!

ZAŁĄCZNIKI:

Wspieraj Seniora www

Utworzono dnia 26.11.2020, 15:12

Plakat Wspieraj Seniora

Utworzono dnia 26.11.2020, 15:12

Kalendarium

Listopad 2020
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Biuletyn Informacji Publicznej